Automatyczne cięcie gąbki

Gąbki czyszczące są obecne w naszym życiu niemal na każdym kroku. Używamy ich w kąpieli, podczas zmywania naczyń, czyszczenia różnego rodzaju sprzętów, podłogi, szafek, stołów, likwidowania zabrudzeń w samochodzie i wielu innych miejscach, gdzie niezbędny jest odpowiedni materiał, który w sposób skuteczny poradzi sobie z brudem.

Powszechność korzystania z gąbek nie idzie jednak w parze z szeroką wiedzą na ich temat. Któż bowiem z nas zastanawiał się kiedyś, w jaki sposób gąbki są produkowane i doprowadzane do stanu, który obserwujemy na półkach sklepowych? No właśnie. Oczywiście nie jest to żadna wiedza tajemna, jednak mimo wszystko warto dowiedzieć się czegoś o tym procesie, a także poznać sposoby, na skuteczne skrócenie czasu trwania produkcji.

Powstawanie gąbek

Kluczowe znaczenie w powstawaniu gąbek mają poliuretany. Należą one do grupy polimerów, które charakteryzują się sporą topliwością, dzięki czemu można je stosować do przygotowania elastycznych włókien oraz pianek. I to właśnie pianki są materiałem końcowym, z którego powstają wszelkiego rodzaju gąbki do kąpieli i zmywaki.

Ale po kolei. Niezwykle istotnym procesem dla wytworzenia omawianej pianki jest użycie tak zwanych agregatów spieniających. Substancje, między innymi takie jak porofory, woda, wypełniacze i pigmenty, są mieszane, a następnie wylewane na specjalną papierową formę. Dzięki ruchom transportera, pianka zastyga, przyjmując postać stałą. Kolejnym ruchem jest pocięcie jej na płaty odstawienie do dalszego dojrzewania.

DSI_4958Ostatnim etapem w procesie powstawania tego typu produktów jest cięcie gąbki. Jest on niezwykle ważny, gdyż przy użyciu odpowiedniej technologii możemy go znacząco skrócić, co pozwoli na zwiększenie ostatecznej produkcji. Niegdyś, zanim na rynku pojawił się zaawansowany sprzęt, gąbka była cięta za pomocą specjalnych noży. Były one skuteczne, jednak cały proces trwał naprawdę długo.

Kolejnym etapem w rozwoju okazały się tak zwane noże szybkoobrotowe, które wchodziły w skład linii produkcyjnej. Dzisiaj najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie sprzętów o charakterze automatycznym. Nasza firma dysponuje kompleksową linią do cięcia i grupowania gąbek w pakiety od 4 do nawet 15 sztuk. Niezwykle istotne jest to, że całość, od momentu cięcia gąbki aż do zapakowanego produktu, odbywa się bez udziału czynnika ludzkiego. Połączenie tego typu sprzętów pozwala na zdecydowanie przyspieszenie całego procesu. Oczywiście, wraz z szybkością, zachowana zostaje dokładność cięcia.